Rady pro chovatele

KOUPÁNÍ

Mohlo by se zdát, že vykoupat psa není žádná věda a nijak zvlášť důležitá věc.Věnuji se úpravě všech plemen profesionálně. Kromě česání je velice důležité, jak je pes vykoupaný, aby mohl být kvalitně upraven. Základem před koupáním je psa pořádně rozčesat a vykartáčovat.Pokud si někdo myslí, že chuchvalce co se vytvořily na pejskovi se vykoupáním rozpustí a ztratí, je velký omyl.Když namočíte psa, který má na sobě odumřelou, uvolněnou a nevyčesanou srst,docílíte toho, že ho už jen stěží někdo učeše.Mrtvá srst se slepí a zacuchá do zdravé. Máme tedy učesaného pejska. Pokud si nejsme jistí, že mu nenalijeme vodu do uší, můžeme mu tam dát smotek vaty.Postavíme ho do vany a pořádně ho sprchou namočíme.Děláme to tak, že sprchou jezdíme po těle.Voda by měla být spíš vlažná, příliš teplá voda srst ničí. Do láhve si připravíme rozředěný šampon, asi na 5 dílů vody 1 díl šamponu,nebo podle návodu.Podle mých zkušeností moc nezáleží na druhu šamponu, většinou výsledek je stejný Jen by to měl být šampon určený pro psy a ne pro lidiJá používám šampon s norkovým olejem prodávaný pro salony. Začneme šamponovat hlavu a pokračujeme na celé tělo, nakonec si necháme nohy.Pokud pes není moc špinavý stačí šamponovat jen jednou. Nejdůležitější na celém koupání je všechen šampon vymýt. Opět jezdíme sprchou po těle a druhou rukou si pomáháme.Vodou nešetříme, splachování šamponu trvá dlouho a je potřeba hodně vody.Pokud nespláchneme psa pořádně je srst potom matná,lepí se a špatně se češe.Můžete srst ještě ošetřit kondicionérem, ale i ten musíte dokonale spláchnout.Já používám na ošetření srsti spray POLISCH od firmy BIO GROOM.Tento přípravek se nanáší na~ mokrou srst po koupání a— už se neoplachuje.Usnadňuje rozčesávání a srst je po něm lesklá. Pokud jdete na stříhání nebo na výstavu je vhodné psa vyfénovat.Můžete srst nechat proschnout volně a fénovat až vlhkou srst. Fén nastavíme tak, aby vzduch nebyl příliš horký.Kromě toho, že by to psa pálilo, tak by jsme mohli srst spálit a ta by se pak ulámala.Fénujeme srst proti směru růstu od půlky hřbetu k hlavě a po růstu srsti od půlky k ocasu.Nohy i stehna fénujeme nahoru.Boky a hrudník fénujeme také nahoru k hlavě.Pokud máme takto upraveného psa, bude se dobře stříhat a konečný výsledek bude mnohem lepší než u psa, který není správně vykoupaný.

 

ČESÁNÍ

Není tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Málokterý pejsek chodí do úpravny opravdu rozčesaný. Neučesaný pejsek se nedá kvalitně ostříhat. Za neučesaného a zplstnatělého pejska si účtuji příplatky. Většinou jen symbolické aby si majitel do příště byl motivovaný pejska učesat sám. Mám případy kdy psi mají srst neučesanou a plstnatou a majitelé pokaždé tvrdí, že ještě doma ty dredy neměl. Těžko se vysvětluje, že to není možné, jak vlasy se vám nezplstnatí za hodinu tak ani ! srst. Občas mám pocit, že majitelé nevidí ,že pejsek je Neučesaný. Zjistíte to jednoduše. Hřeben (ne kartáč), musí volně projíždět srstí stejně tak, jako když máte učesané vlasy.
Často majitel psa, který má plst po celém těle požaduje „jen oholit „ Ale ono to je mnohem složitější.Zplstnatělá srst se nedá jen tak oholit, protože to strojek neostříhá. Musím ji nejdříve ostříhat nůžkami a pak strojkem, takže dvojí práce. Navíc plst a poklady v podobě klacíků, kamínků, bodláků, drátků... schované v srsti v tupí nástroje a broušení je nákladné.
Pokud nezvládáte udržovat srst v pořádku je důležité chodit na stříhání častěji a udržovat srst krátkou. Jinak musíte počítat s vyšší cenou za stříhání.

 

VEDRO,ZIMA A NAŠI CHLUPÁČI

Psí srst izoluje proti chladu i horku pouze tehdy,je-li dobře pročesaná.
Dlouhá a hustá,případně plstnatá srst zadržuje vlhkost a může být také velmi často příčinou nepříjemných kožních problémů,pokožka navíc nedýchá a v zimě je pejskovi ve vlhkém kožíšku stále zima.
Proto pravidelně srst svého psího mazlíčka česejte a stříhejte.

 

INFO PRO MAJITELE ŠTĚŇAT

Je dobré pejska na koupání, česání a stání na stole přivykat již od štěnátka. Velice to usnadňuje manipulaci s pejskem a práci střihače. S neukázněným nebo dokonce agresivním psem není práce vůbec jednoduchá a navíc může dojít k poranění pejska nebo i střihače. Česání na zemi nebo na klíně je nevhodné, protože pejsek ja takto neovladatelný. Stále má potřebu si lehat nebo i utíkat a toto praktikuje i na stříhání a opravdu to velmi stěžuje práci a může se stát, že takto neukázněný pejsek nejde pěkně ostříhat. Věnujte svému pejskovi pár minut denně a vše se vám vrátí v podobě pěkně ostříhaného pejska, který stříhání bere jako životní potřebu a ne jako nutné zlo.